Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde Vermiş Olduğumuz Hizmetler;

 •     Ağız ve Çene Cerrahisi
 •     Dental İmplant
 •     Dişeti Tedavileri (Periodontoloji)
 •     Kanal Tedavisi (Endodonti)
 •     Çocuk Hekimliği
 •     Engellilerde Ağız ve Diş Sağlığı
 •     Ağız Hastalıkları
 •     Estetik Diş Hekimliği
 •     Temporomandıbular Eklem Rahatsızlıkları
 •     İleri İmplant Cerrahisi
 •     Diş Beyazlatma
 •     Total Bakım
 •     Ortodonti
Ağız ve Çene Cerrahisi
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi; ağız, çene ve yüz bölgelerindeki yumuşak ve sert dokuların konjenital (doğumsal) ve kazanılmış (edinsel) hastalıkları ile enfeksiyöz, travmatik ve her türlü patolojik nedenlerin yol açtığı estetik, fonksiyonel ve fonetik sorunların medikal ve cerrahi tedavisini gerçekleştiren tıbbi bir uğraş alanıdır.

Dental İmplant
İmplant diş eksikliklerinde üzerine protez yapmak için kullanılan titanyum vida sistemidir. Çene kemiğine yerleştirilen dental implantlar diş kökü gibi görev yaparlar.

Dişeti Tedavileri (Periodontoloji)
Dişeti hastalığının erken dönemindeki tedavisi, dişler üzerinde bulunan eklentilerin (plak ve diştaşı) uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasıdır.

Kanal Tedavisi (Endodonti)
Endodonti, özellikle kök kanalı tedavilerinin gerçekleştirildiği ana bilim dalıdır. Günümüzde kanal tedavisi, canlı dişlerde tek seansta, canlılığını yitirmiş dişlerde ise genellikle iki seansta yapılmaktadır.

Çocuk Hekimliği
İlk diş hekimi muayenesi Çocuk diş hekimi uzmanı tarafından ilk süt dişinin sürmesini takiben (Genellikle 6 ay-1 yaş arasında) yapılması önerilmektedir.
Engellilerde Ağız ve Diş Sağlığı
Engelli hastaların tedavileri hastanın durumuna bağlı olarak lokal anestezi altında sedasyon desteği ile veya genel anestezi altında tüm dişlerin tedavisi tek seansta yapılabilmektedir.

Ağız Hastalıkları
Ağız kanseri, dudakların (genellikle alt dudak) üstünde, ağzın içinde, gırtlak, bademcikler veya tükürük bezlerinin arkasında meydana gelen kanserdir.

Estetik Diş Hekimliği
Dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları bireyde psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere neden olabilir. Diş hekimliğinde estetik ve restoratif malzemelerin gelişmesiyle pek çok şekil, renk ve pozisyon bozuklukları rahatlıkla çözümlenebilmektedir.

Temporomandibular Eklem Rahatsızlıkları 
Alt çenenin kafa kaidesiyle oluşturduğu eklem içerisinde meydana gelen hastalıklara verilen genel isimdir.

İleri İmplant Cerrahisi
İmplantların diş hekimliğinde kullanımının hızla artması ve kaybedilen dişlerin yerine uygulanan en iyi tedavi yöntemi olması, implant uygulama alanlarını gittikçe genişletmektedir. 

Diş Beyazlatma
Öncelikle tıbbi endikasyon gereği olarak ve bir de estetik olarak uygulanan dişlerin rengini açma işlemidir. 

Total Bakım
Diş taşı temizliğinin yanı sıra oral hijyen eğitimi, fluor uygulaması, dil temizliği gibi işlemleri kapsar. Ancak çiğneme alışkanlıkları ve doğru fırçalayamama gibi sebeplerle dişlerin özelikle diş eti hizasında ve ara yüzeylerinde plak birikimi fazla olur. Bu plak zamanla kalsifiye olarak diş taşına dönüşür, renklenmeler başlar.

Ortodonti 
Diş-çene-yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların oluşmasını önlemek; mevcut bozuklukların ilerlemesini durdurmak ve tedavi etmek; bununla birlikte iyi bir estetik ve fonksiyon sağlamayı hedefleyen uzmanlık dalıdır.