Obezite Nedir?

Obezite Nedir?
25 Haziran 2018 13:52

Obezite Nedir?

Obezite halk sağlığını giderek daha çok tehdit eden ve hızla artan bir sağlık problemidir. Geçmişte bir davranış bozukluğu olarak nitelendirilmesine karşın artık bir hastalık olarak kabul görmektedir.
Obezitenin onlarca değişik tanımı yapılabilir. Ancak, en yaygın kullanımı Vücut Kitle Endeksi (VKE; Body Mass İndex = BMI) temel alınarak yapılan tanımıdır.

Normal

20 - 25

Artmış Kilo

25 - 30

Obezite

30 - 40

Morbid Obezite

40 - 50

Süper Morbid Obezite

> 50

Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği TURDEP-II çalışmasının sonuçlarına göre ülkemizde obezite görülme sıklığı %32'dir; morbid obezite görülme sıklığı ise yaklaşık %3'tür. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki obezite sıklığı ülkemizdeki ile aynıdır.

OBEZİTE CERRAHİSİ KİMLERE UYGULANIR?

VKİ 40 kg/m2‘nin üzerinde olan veya 30-40 kg/m2 arasında olup eşlik eden hastalık durumlarında (hipertansiyon, şeker hastalığı, uyku apne send., eklem iltihabı, vd.) • 18-60 yaş arası • Obezitenin en az 3 yıldır var olması • Hormonal hastalıkların bulunmaması • İlaç ve diyet tedavisine rağmen, en az 1 yıldır kilo veremeyenler • Alkol ve ilaç bağımlısı olmamak • Hastanın uygulanacak yöntemi anlaması ve ameliyattan sonra uyum sağlayabilecek durumda olması • Kabul edilebilir ameliyat riski olmasıdır.

OBEZİTE CERRAHİSİ UYGULAMANIN RİSKLERİ NEDİR?

Obezite Cerrahisinde uygulanan ameliyatların riskleri herhangi bir batın ameliyatındaki risklerle benzer oranlarda bulunmaktadır. Ancak ameliyat edilecek kişi yüksek kilo değerlerinde olduğundan ve çoğu zaman yandaş hastalıkları (hipertansiyon, şeker hastalığı, vd) bulunduğundan dolayı anestezi ve ameliyat sonrası daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

TÜP MİDE AMELİYATI NEDİR?

Tüp mide ameliyatı midenin yaklaşık %80 kısmının cerrahi olarak çıkarılmasıyla gerçekleştirilen bir obezite ameliyatıdır. Birden fazla mekanizmayla hastanın kilo vermesini sağlayan bir ameliyattır.
Öncelikle, yeni oluşturulan mide normal mideye göre belirgin derecede azalmış hacmi nedeniyle daha az gıda ve böylece daha az kalori alınmasına neden olur. Ancak asıl etkisinin gıda alımını kısıtlamaktan öte mide barsak sistemindeki özellikle açlık, tokluk ve kan şekeri kontrolünü sağlayan hormonlar üzerinde meydana getirdiği değişimdir.

GASTRİK BYPASS NEDİR?

Bu prosedür obezite tedavisi için kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Bu teknikte mide boyutları ve hacmi küçültülerek yaklaşık 30-50 mililitreye indirilir. Bu küçük bir çay bardağından daha küçük bir hacimdir. Bu sayede bu ameliyatın kısıtlayıcı özelliği ortaya çıkar. Midenin geri kalanı pasif olarak yanda durur. Yani öncelikle mide bypass'lanmış olur. Ardından ince barsaklar ile mide arasında yeni bir yol yapılır. Gastric Bypass ameliyatı sonrasında hem yenilen gıda miktarında azalma meydana gelirken hemde yenilen besinlerin emiliminde azalma meydana gelir. İki farklı mekanizmayla kilo kaybedilen bu yöntemde özellikle yüksek kalorili diyetle beslenen obez hastalarda daha kolay ve uzun dönemde daha fazla kalıcı kilo kaybı elde edilir.

GASTRİK BYPASS İLE NE KADAR ZAMANDA NE KADAR KİLO VERİLEBİLİR?

Gastrik bypass yöntemiyle fazla kiloların %70-80'ı verilebilir. Bir örnek verecek olursak:
İdeal kilosu 70 olması gereken bir hasta varsayalım 170 kiloysa; fazla kilo=100 kilogram
Bypass ile 70-80 kilogram verilebilir. Sonuç kilosu 90-100 kilogram olabilir. Bundan daha iyi kilo verebilen hasta sayısı çoktur. Daha iyi kilo verebilen hastalar hayat stil değişikliğini başarabilmiş hastalardır. Kilo kaybı genellikle 1 yıl içinde gerçekleşmektedir.

AMELİYAT SONRASI NE GİBİ BESLENME BOZUKLUKLARI ORTAYA ÇIKABİLİR?

Bypass cerrahisi sırasında midenin büyük bir kısmı ve barsakların 2 metreye yakın bir kısmı pasif konumda bırakılır. Bypassın amacı yiyeceklerin emilmesine engel olmaktır. Bu nedenle vücut için gerekli bazı maddelerin de emilmesi bozulabilmektedir. Özellikle etkilenen maddeler arasında B12 Vitamini, demir ve kalsiyum gelmektedir. Vitamin B12 emilebilmek için mideden salgılanan bir faktör olan İntrinsik Faktör'e ihtiyaç duymaktadır. Ameliyat sonrası bu vitaminin her ay enjeksiyon yoluyla yerine konulması gerekir. Kaybedilen vitaminler için hergün vitamin takviyesi verilmelidir. Takiplerde VitD düzeyi takip edilmeli ve hastalara kalsiyum verilmelidir. Bu eksiklikler devamlı takip edilen hastalarda problem yaratmamakta ve çok iyi tolere edilmektedir. Hastaların diyetlerinin, özellikle de erken dönem beslenmelerinin çok iyi takip edilmesi gereklidir.

BYPASS CERRAHİSİ GARANTİLİ MİDİR? CERRAHİ SONRASI TEKRAR KİLO ALINABİLİR Mİ? ALINIRSA ÇÖZÜM VAR MIDIR?

Hiçbir obezite cerrahi yönteminin %100 başarılı olması söz konusu değildir. Teknik olarak yapılan bazı hatalar sonucunda hastalar yetersiz kilo verebilir ya da hiç veremeyebilirler. Bırakılan midenin çok büyük olması, mide barsak geçişinin çok geniş olması, bypasslanan barsağın kısa tutuluması yetersiz kilo kaybına neden olabilir. Yetersiz kilo vermenin veya tekrar kilo almanın en önemli nedeni hasta uyumsuzluğudur. Verilen beslenme programlarına uyumsuzluk, aşırı kalorili beslenme ve harketsiz hayat stili gibi etkenler nedeniyle hastalar tekrar kilo alabilirler.
Bypass cerrahisi en radikal cerrahilerden birisi olduğu için yapılabilecek başka birşey kalmadığı düşünülmektedir. Yeni gelişen teknikler ile mide tekrar küçültülmekte, barsak geçişi daraltılabilmektedir. Cerrahi olarak da yapılabilecek şeyler mevcuttur.

MİDE KELEPÇESİ NEDİR?

Mideni üst kısmından konan silikon benzeri bir band şeklinde ayarlanabilir kelepçe sistemidir.  Uzun zaman uygulanan ancak artık komplikasyonları ve başarı oranları düşük olması sebebi ile neredeyse terk edilmiş bir yöntemdir.

OBEZİTE CERRAHİSİ DIŞINDA TEKNİKLER VAR MIDIR?

Endoskopik olarak yerleştirilen MİDE BALONLARI bunlara  en iyi örnektir. 6 ay veya 12 aylık süre ile tuttuğumuz mide balonları mevcuttur. Kilo kontrolü veya aşırı obez hastalarda  ameliyat öncesi bir miktar kilo verdirmek için kullanmaktayız.