Web Tasarım Firması
SİTE İÇİ ARAMA
Sağlığınızın değeri için
+90(216)581 42 00
Plastik Cerrahi

BOTOX

Botoks, bir bakteri olan Clostridium Botulinıum dan elde edilen protein yapılı bir üründür. Uygulandığı bölgede kas sinir bileşkesine bağlanarak geçici olarak kasların fonksiyonlarını engeller. Bu nedenle deneyimli ve eğitimli ellerde, dikkatlice  uygulanması gerekir.

Botox dünyada en çok yapılan estetik girişimlerin başında gelmektedir. Son on yıllık süreçte kullanım sıklığı %600 oranında artmıştır.

İlerleyen yaş, mimiklerin çok kullanılması, stres gibi faktörlerden dolayı yüz de kırışıklıklar oluşabilir.

Botox bu amaçla sıklıkla, alın, her iki kaş iç burun bileşkesinde ve göz bölgesi dış yan çevresindeki (kaz ayakları), ağız çevresi ve boyun bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Gözün dış kenarındaki kaslara uygulanarak  kaşların kaldırılması ile  daha canlı ve genç bir bakış sağlar.

Botox; derinliği az ve orta seviyedeki kırışıklıkları ortadan kaldırır ve derinleşmesini engeller, derin kırışıklıkları ise hafifletir. Derin kırışıklıklarda botox’a destek olarak dolgu materyalleri kullanılarak daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Bunlar dışında koltukaltı aşırı terlemesi ve migren tedavisinde de uygulanır.

Botoks çok ince uçlu, düşük basınçlı enjektörler ile uygulanır. Uygulama kırışıklıklar için kas içine yapılırken, terleme tedavisinde ise cilt altı lokalizasyonda olacak şekilde uygulanır. Çok ağrılı bir işlem değildir. Uygulama öncesi ve  işlem sonrası alınacak tedbirler ile ağrı daha da azaltılabilir (lokal anestezik kremler ve soğuk uygulaması). Kasları zayıf çalışan insanlara göz kapağı ya da alın bölgesinde ameliyat geçirmiş olan kişilere  dikkatle yapılmalıdır. Güç kaybı yaratan kas ve sinir sistemi hastalıkların da(miyastenia v.b)  yapılmamalıdır.

Botox uygulandıktan 24 - 48 saat sonra etki etmeye başlar, 1.haftada etkisi tam olarak ortaya çıkar. Etki süresi uygulama yapılan kişinin metabolizma hızına ve kas gücüne bağlı olmakla birlikte ortalama 6 - 8 aydır. Düzenli uygulamalar ile etki süresi ve gücü artabilir.

Uygulama alanında hafif morluklar ve baş ağrısı olabilir.

Uygulama öncesi bitki çayları ve tabletlerinin kullanılmaması, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alınmaması  gereklidir.

Uygulama sonrası yüze masaj yapılmaması, ilk 6 - 8 saat  sıcak ortamda bulunulmaması (sauna, hamam, soğuk duş vb.), yatar ve baş aşağı pozisyona gelinmemesi önerilir. Ağır egzersiz ve makyaj 1 - 2 gün yapılmamalı, güneş ışınlarından korunulmalıdır.

 


 

DOLGU UYGULAMALARI

 İlerleyen yaş, mimiklerini çok kullanılması, stres ve sigara kullanımı ile yanaklarda dolgunluk  kaybı ve sarkmalara, ağız köşelerinde derin çukurların  oluşumuna sebep olur. İki kaş arasında ve alında derin kırışıklıklar, oluklar oluşabilir. Yine özellikle sigara içenlerde üst dudakta dikey kırışıklıklar oluşur. Bu değişiklikler yorgun, cansız ve yaşlı bir ifadeye neden olmaktadır. Dolgu maddeleri ile yüzde oluşan bu değişiklikler ortadan kaldırılabilir.


Dolgu materyalleri ile dudak şekillendirme ve dolgunlaştırma,  elmacık kemikleri ve çene ucunu belirginleştirme ve büyütme işlemleri yapılabilir.

Dolgu materyali olarak hyaluronik asit kullanmaktayız. Hyaluronk asıt canlı kaynaklı değildir ve laboratuar teknolojisiyle üretilmektedir. Bu nedenle  çok nadiren alerji görülür, uygulamadan önce test yapmaya gerek yoktur. Etkileri 6 - 8 ay kalıcıdır.

Yüksek komplikasyon riskleri nedeniyle, kalıcı dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Kalıcı şekillendirme için kişinin kendisinden alınabilen dokularını (yağ ve dermis)  kullanılabilir. Bu dokular hastanın kendisine ait olduğu için uyum problemleri ile karşılaşılmaz.

Dolgu uygulaması çok basittir, ince özel  iğnelerle cilt içine enjekte edilir ve hasta hemen normal hayatına dönebilir. Uygulama öncesi ve işlem sonrası alınacak tedbirler ile ağrı daha da azaltılabilir( lokal anestezik kremler ve soğuk uygulaması).

Uygulama öncesi bitki çayları ve tabletlerinin kullanılmaması, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alınmaması  gereklidir.
Uygulama sonrası sıcak ortamda bulunulmaması (sauna, hamam, sıcak duş vb.), masaj yapılmaması önerilir. Makyaj 1 - 2 gün yapılmamalı, güneş ışınlarından korunulmalıdır. Uygulama sonrası buz uygulanması morluk ve ödem oluşumunu engellemede yardımcı olur.


 

YÜZ VE BOYUN GERME

Yüz Germe (Facelift), Boyun Germe (NeckLift)

Klasik yüz ve boyun germe operasyonları üst ve orta yüzdeki yaşlanma problemlerinin çözümünü de içeren kombine yüz gençleştirme operasyonlarının tamamlayıcısıdırlar. Genellikle yüz germe ve boyun germe operasyonları aynı anda yapılırlar.

 Orta ve ileri yaşlardaki kişilerde oluşan yüz ve boyun bölgesinde ki cilt altı doku azalması, elastikiyet kaybı ve bunlara bağlı olarak sarkık, yaşlı görüntüsü yanı sıra boyun kası deformitesi olan  durumlarda uygulanır.
 
Kişinin ihtiyacına göre sarkıklık yanak bölgesinde ise kulak önü kesisi ile işlem yapılır, eğer boyun bölgesinde de problem varsa kulak arkas ve saçlı deriye uzanan kesi kullanılır.
 
Yüz gençleştirmeye cildin gerginliği kadar, derinlik olarak ta bakmak gereklidir. Yüz germe ameliyatı ile yüz ve boyun derisindeki sarkıklık giderilir, deri altındaki fasya ve fasya altı  dokusu sıkılaştırılır. Varsa çene altındaki yağlanma liposuction ile ortadan kaldırılır. Yağ grefti uygulamaları ile kombine edilerek daha doğal bir sonuç elde edilebilir.
 
Ameliyattan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi), bitkisel ürünler (domates çekirdeği, kiraz sapı vb.) ve bitki çaylarının içilmemesi, 24 - 48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat döneminde kullanılmamaları gibi genel kurallar yüz germe ve boyun germe ameliyatında da geçerlidir. Yüz germe ameliyatlarında yüksek tansiyon hastalığı var ise kontrol altına alınması operasyonda ve operasyon sonrası dönemde problemlerin oluşmasını önlemekte önemlidir.
 
Genel anestezi ile yapılabildiği gibi  sedasyon anestez yöntemi de uygulanabilir. Ameliyat genellikle 2 - 4 saat sürer. Diğer yüz estetiği operasyonları (orta, üst yüz germe, göz kapağı estetiği ve yağ grefti uygulaması gibi) ile kombine edilebilir.Operasyon sonrası dren takılır. Yapılacak uygulamalara göre hastanede 1 - 2 gece kalınır. Operasyon sonrası 4 hafta özel korse kullanılır.
 
İlk 1 - 2 gün ağrı ve gerginlik hissedilebilir ancak ağrı kesici, antienflamatuarlar ile kolaylıkla giderilir.
 
Ameliyattan sonraki ilk hafta yüzde ödem ve morluklar olabilir. Kombine uygulama yapılan kişilerde morluk ve ödemin geçmesi uzayabilir. Yüzün son halini alması 1 - 3 ay kadar sürer. Bir hafta sonra  işe dönülebilir. 3 ay güneşten korunulmalıdır. Erkek hastalara 3 hafta sakal tıraşı olmamaları önerilir.
Yüz germe ameliyatı iz bırakan bir ameliyattır. İzler, saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasındaki bölgelerdedir. Çoğunlukla izler zaman içinde belli, belirsiz hale gelir ve gizli izlerdir. Yine de yara iyileşmesi kişiye özeldir. Çok ender bazı hastalarda aşırı yara iyileşmesi (keloid, hipertrofık skar) olabilir.