Web Tasarım Firması
SİTE İÇİ ARAMA
Sağlığınızın değeri için
+90(216)581 42 00
Kardiyoloji

Özel Tuzla GİSBİR Hastanesi Kardiyoloji Bölümü;

Kalp sağlığını korumak, kalp hastalıklarını teşhis ve tedavi etmek amacıyla gerekli donanım ve alt yapıya sahip bir şekilde hizmet vermektedir. Birimimiz, kalp hastalıklarında muayene, teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve koroner yoğun bakım konularında hastalarına hizmet vermektedir.

Kardiyoloji Bölümümüzde Yapılan İncelemeler:

Elektrokardiyografi (EKG)
Kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin çalışmasını incelemek üzere kalpte meydana gelen elektrik faaliyetlerinin kaydedilmesidir.

EFOR (Treadmill) Testi
Efor testi, kalp damar hastalığı varlığının araştırılması, bilinen kalp damar hastalığında tedavinin etkinliğinin saptanması, eforla beraber kalp atışlarında düzensizliğin yani aritminin meydana gelip gelmediğinin tespit edilmesi, çeşitli kalp hastalıklarında hastanın efor yapabilme kapasitesinin araştırılması ve nihayetinde hipertansiyonda eforun kan basıncının üzerine etkilerinin tetkik edilmesi için başvurulan bir testtir.

Holter

EKG Holter; cep telefonu gibi kemere bağlanan bir cihazdır. Kişi günlük normal yaşamını sürdürürken cihaz planlanan zaman boyunca kalp elektrosunu kaydeder. Süre sonunda cihaz çıkarılarak alınan kayıtlar bilgisayarda analiz edilir. Bu alet sayesinde muayene sırasında görülmeyen fakat gün içerisinde kısa süreli olup geçen çarpıntılar, göğüs ağrıları, baygınlık hissi gibi kalpten kaynaklanan tüm ritim bozuklukları tespit edilebilir.

Tansiyon Holter; Tansiyon holter ile hastaların gün boyu tansiyonlarının sık aralıklarla ölçülerek, gün içindeki aktiviteleri sırasında, uykuda, dinlenme esnasında, tansiyonu ve nabız sayısı kaydedilmektedir. 24-72 saat arasında yapılan ölçümlerle önceden hipertansiyonu olmayan hastalarda erken teşhis sağlanabilir. Uzun süreli hipertansiyonu olan hastaların da, günün hangi saatlerinde tansiyon değerlerinin yükseldiği saptanarak, tedavi düzenlenir.

Balon Anjioplasti (PTCA)
PTCA anjionun benzeridir ve tedavi amaçlı yapılan bir girişimdir. Genellikle tek veya 2 damar hastalığı olanlarda tercih edilen bir yöntemdir. PTCA uygulamasında da anjiodaki gibi hasta bayıltılmaz. Yapılan işlem, kasık bölgesinden 1-2 cm?lik küçük bir kesik açılır. Bu kesik içinden kateter denen ince bir tel vasıtasıyla bacak atar damarına ulaşılır.
Tel damarın içinden dolaşım sistemi boyunca devam eder ve tıkanık damarın yakınına geldiğinde sönük olarak yerleştirilen balon şişirilerek tıkanıklık açılır. Sonra balon söndürülerek tekrar geri çekilir. Bu işleme kısaca balon anjiyoplasti denir.

Balonla açılması uygun damar yapısı olan herkese uygulanabilir. Operasyonun süresi damarın darlığına ve yapısına göre değişir.  Her hangi bir komplikasyon gelişmediği müddetçe 30-60 dk sürer.

Stent
Aynı damarın ileride tekrar tıkanmasını önlemek için yapılan uygulamadır. İşlem balon işleminin aynısıdır. Ancak bu kez balonun üstü stent denilen bir kafes ile kaplanmıştır balonun şişirilmesi ile bu kafes açılır ve balon söndürülüp geri alındığında, stent açıldığı ve yerleştirildiği yerde kalır.

Bu karar, yapılan tetkikler sonrasında, bir çok değişkenin de (hastalıklı damar sayısı, damardaki darlığın derecesi, hastanın ilaç tedavisine yanıtı, hastanın yaşı, vb..) kardiyoloji ve kalp ve damar cerrahisi uzmanlarınca değerlendirilmesiyle alınır. Bu nedenle her hasta için tedavi, o hastanın özel şartlarına göre oluşturulmaktadır. Günümüzde balon işlemi sonucu gelişebilecek yeniden daralma riskini azaltmak üzere kullanılan stentler gerçekten de daralma riskini oldukça azaltmıştır. Özellikle ilaçlı stentlerle, daralma riski oldukça düşük oranlara indirgenmiştir.

Anjio
Koroner anjiografi, özel bir kamera ile kalbinizin atar damarlarının röntgen film çekimi ile incelenmesidir. Kol veya bacağınızdaki atar damarların birine ince küçük bükülebilir bir boruyu (kateter) yerleştirilir. Kalbin küçük atar damarlarının çıktığı en büyük atar damara kadar kateteri ilerletilir. Daha sonra kalp damarlarınıza kateterin içinden boyalı bir madde verilir. Bu arada sık aralıklarla filminiz çekilir ve boyalı maddenin hangi damardan geçip hangisinden geçemediği veya zor geçtiği tespit edilir. Dolayısıyla kalbinizdeki damarların hangi bölgesinde darlık olduğu tespit edilmiş olur. Anjio olan hasta, 6 saat kadar tam kanama kontrolü sağlamak üzere sırt üstü yatarak istirahat eder ve bol su içerek verilen opak maddeyi idrarla atar. Bu süre boyunca ayağa kalkmaması istenir. 6 saat sonra yürüyerek taburcu olabilir.

Anjiografi ile kalbinizi besleyen damarların hangi bölgesinde ne kadar darlık ve tıkanıklık olduğunu saptanır. Bazen anjiografi sonucunuzu değerlendirerek balonla tıkalı damarı açma tedavisini veya cerrahi tedaviyi önerebilir.