Web Tasarım Firması
SİTE İÇİ ARAMA
Sağlığınızın değeri için
+90(216)581 42 00
Kadın Hastalıkları

YUMURTALIK KİSTİ ( OVER KİSTİ)

Yumurtalık kistleri küçük içi sıvı dolu yapılardır. Boyutları birkaç santimetreden 30-40 santimetreye kadar değişebilen büyüklüklerde kistler oluşabilmektedir. Kasıklarda ağrı, ilişki sırasında ağrı, adet zamanlarında ağrı gibi şikayetlerin yanı sıra patlarsa (rüpture) ve etrafında dönerse (torsiyone) şiddetli karın ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma gibi şikayetlere neden olabilirler.

Over kistlerinin çeşitli tipleri vardır:

Folikül Kisti: Bu kistleri gelişmiş folikülde yumurtlama (ovulasyon )olmaması sonucunda gelişirler. Genellikle 3-5 cm. boyutlarında olurlar. Çoğu kadında hiçbir şikâyete neden olmadan kendiliğinden kaybolurlar. Bazı kadınlarda kasık ağrısı ve adet düzensizliğine neden olabilirler. Bu kistler patlarsa mittelshimerz denen kasıkta keskin batıcıbir ağrı hissedilmesine neden olurlar. İyi huyludurlar, çoğu tedavi gerektirmez. Eğer ultrason takiplerinde boyutlarında büyüme saptanırsa tedavi gerektirir.

Kospus Luteum Kisti: Normalde her kadında yumurtlama gerçekleştikten sonra yumurtalıkta corpus luteum denen yapı oluşur, gebelik oluşmadıysa daha sonra kendiliğinden kaybolur. Nadiren bu kaybolma gerçekleşmez ve corpus luteum içi kan ve sıvı ile dolu bir kist haline gelir. Genellikle 4-5 cm boyutlarında fazla şikayete neden olmayan kistlerdir. Kendiliğinden birkaç ay içinde kaybolabilirler.

Hemorajik Kist: Bir kistin içerisine kanama olmasıyla meydana gelen kistlere denir. Sık görülürler. Çok büyük olasılıkla kendiliğinden birkaç ay içersinde gerilerler.

Dermoid Kist (Matür Kistik Teratom): Genellikle genç kadınlarda görülen 5-10 cm. civarında boyutları olan kistlerdir. Bu kistlerin içerisinde kemik, diş, saç, yağ dokusu bulunabilir. Kendi etrafında dönerek torsiyone olup çok ağrılı bir duruma sebep olabilirler. İyi huylu kistlerdir, kendiliğinden gerilemezler. Tedavisi operasyon ile olur.

Endmetrioma (Çikolata Kisti): Bu kistler rahmin en iç tabakasının yani endometrium tabakasının yumurtalıklar üzerinde bulunması ve kistleşmesi sonucunda oluşur. Genellikle ciddi kasık arıları ve adet düzensizlikleri yaparlar. Tedavisinde doğum kontrol hapları ile yumurtlama engellenerek over kisti oluşumu engellenebilir.

TEŞHİS

Muayene ve ultrason ile teşhis rahatlıkla yapılabilir. Bazı türleri için CA-125 ve benzeri tümör markırı dediğimiz belirteçler ve doppler usg, CT,MR gibi tanı yöntemleri kistin iyi ve kötü huylu ayırımı, ayırıcı tanı v.b. durumlar için kullanılabilir.

TEDAVİ

Folikül ve corpus luteum kistleri gibi fonksiyonel over kistleri en sık görülen over kistleridir ve bunlar genellikle kendiliğinden kaybolurlar, nadiren tedavi gerektirirler. Kendiliğinden kaybolmaz veya giderek büyürlerse laparoskopik kapalı veya açık ameliyatla tedavi gerektirebilirler. Çapı 5 cm'den küçük kistlerin gerilemesi için genellik le tadavide doğum kontrol hapları kullanılıp usg takipleri yapılır. İlaç tedavisi ile gerilemeyen kistler cerrahi olarak çıkartılır. Çapı 5 cm'den küçük kistler genellikle iyi huylu kistlerdir. Eğer ağrı yoksa bu kistler bir süre izlenebilirler.Çapı 5cm'den büyük ,diğer organlara yapışık ,içerisinde duvarlar(septalar) içeren ve solid (katı ) yapıdaki tümörlerin ise hiç bulgu vermese bile kötü huylu olma riski olduğundan cerrahi olarak çıkartılıp patolojik incelemesi mutlaka gerekir. Çapları büyük 8-10 cm 'den büyük kistlere ise genellikle cerrahi operasyon önerilir.

YUMURTALIK KİSTLERİ GEBELİĞİ ÖNLER Mİ?

Yumurtalık kistleri genelde gebeliği engellemezler. Kistler kaybolduktan sonra hatta kist varken de gebe kalmak mümkündür. Ancak daha az görülen endometrioma (çikolata kisti) gebeliğe engel olabilecek bazı yapışıklıklara sebep olabilir. Bu durumlarda gebelik için tedavi veya cerrahi operasyon sonrası tedavi gerekebilir.     

HİSTEROSKOPİ NEDİR?

Histeroskopi rahim içindeki problemleri tanımak ve tedavi etmek için kullanılan ince,ışıklı kamera şeklinde bir alettir.

HANGİ DURUMDA YAPILIR?

Tanısal amaçlı: Özellikle kısırlık tedavisi ve anormal uterin kanama gibi kanama düzensizliklerinin araştırılmasında kullanılır.

TEDAVİ AMAÇLI

-Önceden geçirilmiş ameliyatlar ve enfeksiyonlara bağlı oluşan yapışıklıkların açılması için.
-Kaybolan rahim içi araç(spiral) bulunması ve çıkarılması için.
-Doğum kontrolü amaçlı her iki fallop tüpünün ağzına kalıcı tıkaçlar yerleştirmek için
-Polip diye adlandırılan rahim içine doğru büyüyen iyi huylu kitlenin çıkarılması.


HİSTEROSKOPİ NASIL YAPILIR?

-Ofis koşullarında(daha çok tanısal amaçlı) veya ameliyathane koşullarında yapılır.Genel veya lokal anestezi altında yapılabilir.

RİSKLERİ NELERDİR?

-Genel olarak güvenli bir işlemdir.
-Vajinal kanama
-Enfeksiyon
-Çok nadir olarak histeroskopi sırasında verilen sıvıların kan dolaşımına geçmesidir.