Web Tasarım Firması
SİTE İÇİ ARAMA
Sağlığınızın değeri için
+90(216)581 42 00
Göz Hastalıkları

GÖZ AĞRISI
 
        Göz polikliniğine başvuran hastaların önemli bir kısmını göz ağrısı şikayeti ile gelen hastalar oluşturur. Hasta göz bölgesinde lokalize olan rahatsız edici ağrıdan muzdariptir ve onu bu ağrının başka sebepleri olabileceğine ikna etmek bazen oldukça güçleşir.
          Görme organımız olan göz orbita dediğimiz ve kafa iskeletinin her iki tarafına simetrik olarak lokalize olan kemik çukurluğunun içinde bulunur. Bu kemik çukurların her biri ortalama 30 ml. lik bir hacime sahiptir. Glob dediğimiz göz küresi hacimsel olarak ortalama bu boşluğun 1/5 ini kaplar. Kalan alan göz kasları, damarlar, sinirler, destek bağ dokuları ve yağ dokusu tarafından doldurulur. Ayrıca orbita isimli kemik çukurun duvarlarında değişik şekillerdeki delikler orbita içindeki yapılarla orbita dışı yapılar arasında bağlantıları oluşturur. Bu deliklerden damarlar, sinirler geçerek gözü başta beyin olmak üzere diğer dokularla birleştirir.
            Esas olarak glob dediğimiz göz küresi optik sinir denen ana görme siniriyle beyin dokusuyla direk temastadır. Ayrıca orbita çukuru özellikle etraf kemik sinüs yapılarıyla yakın komşuluk ilişkileri içindedir ve bir ağacın dallarını andıran duyu ve hareket sinirleri, büyük ve küçük kan damarları bütün bu dokuları innerve eder ve besler yani aynı ağacın bir dalı ile ilgili sorunlar mesela dişi etkiler. Pratik olarak şöyle diyebiliriz diş ile ilgili yapılan cerrahi girişimlerde sinir uyarılması yansıma dediğimiz mekanizma ile ağacın diğer dalını huzursuz eder ve gözde ağrı veya yaşarma olabilir. Aynı şekilde sıklıkla karşılaştığımız gibi sinüzit problemi yaşayanlarda kemik sinüslerin orbitaya çok yakın komşuluğu nedeniyle ağrılar göz çukurunda hissedilir.
          Ayrıca yine migren tarzı baş ağrıları da göz bölgesi ağrılarına sebep olabilir. Hatta bunların bazıları ağrı sırasında görüntü bozulmasına yol açabilir. Tabi ki ağrı yapan göz hastalıkları vardır. Ancak bunlar genelde başka belirtilerde seyreder. Örneğin kırmızı göz, mide bulantısı gibi.
       Halk arasında çok sık endişe duyulan göz tansiyonu hastalığının en sık rastlanan tipi ağrısız ve hatta sinsidir. Yüksek kırma kusurları da  (özellikle astigmat ve hipermetroplar) künt ağrı ve yorgunluğa sebep olabilir.
            Özetle göz ağrısı özellikle göz muayenesi yanında kulak burun boğaz, nöroloji, diş hastalıkları, dahiliye muayenesi gerektirebilir.