Web Tasarım Firması
SİTE İÇİ ARAMA
Sağlığınızın değeri için
+90(216)581 42 00
Beslenme ve Diyet

Aşırı yeme alışkanlığı olan çoğu kişi kendilerinde ‘’irade sorunu’’ olduğunu düşünürler. Fakat bu doğru değil! İştahınızı kontrol edemiyorsanız, sorun yemek yerken aslında yemek yemediğimizdir. Sağlıklı beslenmeye çalışırken, ne yediğimizi, tadını ve yemekten zevk alığımızı unutuyoruz. Beyin bu unutkanlığı ‘’açlık’’ olarak tanımlar ve bizi daha fazla yemeye zorlar.

Araştırmalara göre, kilo verme programlarıyla kilo verenlerin yaklaşık %98’inin 1 - 2 sene içerisinde kaybettikleri kiloyu geri aldıkları saptanmış. Verdikleri kiloyu koruyan %2’lik kısma bakıldığında tek bir ortak yönlerinin olduğu gözlenmiş. Hayat hikayelerinde güçlü bir nokta değişti.  Bu yeni bir kariyer, ilişki, çevre veya davranış değişikliği olabilir. 

Davranış değişikliği terapisi, sağlıklı kiloya gelmek için, bireylerin alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik bir yaklaşımdır. Kişinin sağlıklı alışkanlıklar edinmesinde neyi değiştirmesi gerektiğinden çok, nasıl değiştireceği gösterilir.  Davranış değişikliği süreci; beslenme eğitimi, besin ve fiziksel aktivite kaydı, uyarıcı kontrolü, yavaş yeme, egzersiz, bilişsel terapi gibi bir çok tekniğin birleşimidir.

Bu aşamalar sonucunda birey izlenerek, hedef belirlenir ve problem çözmeye yönelik tedavi başlatılır. Davranış değişikliği tedavisi, Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından kabul edilen tek kalıcı kilo verme yöntemidir.

Davranış Değişikliği Stratejileri 

Ulaşılması kolay, küçük hedefler belirle 

- Hafta sonu yürüyüş süreni artır

- Porsiyon miktarını azalt

Kendini izleme 

- Günlük tut (yemek ve fiziksel aktivite)

- Kilonu kaydet

Uyaran kontrolü

- Alışverişe tok karnına, liste oluşturarak çık

- Yemek yerken başka aktivite yapma (tv izlemek gibi)